Orkiestra Dęta

Orkiestra od 2003 do chwili obecnej

Kapelmistrzem orkiestry od roku 2003 jest Dominik Schulz. Ukończył on Akademię Muzyczną we Wrocławiu z tytułem magistra sztuki oraz podyplomowe studia muzyczne w Kolonii w Niemczech. Podczas kształcenia otrzymał szereg stypendiów naukowych. Stypendium Warszawskiej Fundacji Kultury, stypendium naukowe za wysokie osiągnięcia ufundowane przez Thomasa Martina, wykładowcę Girdhall School of Music w Londynie oraz dofinansowanie do nauki w Niemczech przyznane przez niemiecki Fundusz Stypendialny KAAD. Obecnie Dominik Schulz jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Lesznie oraz współpracuje i koncertuje z różnymi zespołami w Polsce i za granicą dając rocznie około 100 koncertów.

Z inicjatywy obecnego kapelmistrza Dominika Schulza Orkiestra Dęta OSP w Osiecznej uczestniczyła w wielu wyjazdach krajowych i zagranicznych. Do najważniejszych można zaliczyć:
Festival Euroorkiestra odbywający się w dniach 29.04.2004r. do 05.05.2004r w stolicy Rosji – Moskwie i mieście Żukowski. W czasie trwania festiwalu w jego pierwszym dniu odbyło się uroczyste otwarcie i prezentacja przybyłych zespołów z Rosji, Niemiec, Polski i Szwecji.

Orkiestra z Osiecznej swój pierwszy koncert dała 30 kwietnia na placu w centrum miasta Żukowski. Świetnie tańczące mażoretki ubrane w biało – czerwone stroje przy wtórze orkiestry pokazały swój profesjonalizm i zaangażowanie. Najważniejszy koncert festiwalowy miał miejsce w Moskwie. Doskonale przygotowana estrada i profesjonalna organizacja zaowocowała bardzo dobrym pokazem naszej orkiestry dętej, wzbudzając powszechny aplauz wśród publiczności.

W następnych dniach orkiestra wspólnie z mażoretkami uczestniczyła w kilku koncertach okolicznościowych z polskim repertuarem, które często kończyły się owacjami na stojąco.

Istotniejszymi wydarzeniami w których orkiestra brała udział podczas pobytu w Rosji było spotkanie u Mera miasta Żukowski, konferencja prasowa organizatorów i wykonawców festiwalu oraz zwiedzanie Moskwy w tym Placu czerwonego i mauzoleum Lenina.

Orkiestra na Placu Czerwonym w Moskwie Orkiestra na Placu Czerwonym w Moskwie Na szczególną uwagę zasługuje koncert finałowy który odbył się 4 maja w sali koncertowej miasta. Orkiestra symfoniczna złożona z muzyków wszystkich orkiestr i zespołów była prowadzona przez przybyłych dyrygentów. Polska reprezentowana była przez dyrygenta Orkiestry z Osiecznej Dominika Schulza. Polonez A-dur Fryderyka Chopina był bardzo dobrze przygotowany i wykonany. Fachowość polskiego dyrygenta była doceniona, zarówno przez orkiestrę jak i publiczność festiwalową która dała swój wyraz uznania w burzliwych brawach i otrzymanych nagrodach.

Ukraina, Lwów – Jeszcze dobrze orkiestra nie ochłonęła po wojażach w Rosji a już w dniach od 01 do 05 października 2004r. orkiestra przebywała na Ukrainie. Wyjechała tam na zaproszenie Ojca Włodzimierza Sowińskiego – dominikanina, oraz polsko – ukraińskiego stowarzyszenia „Lebediata” (Młode Łabędzie). Głównym celem wyjazdu osieckich muzyków była inauguracja przygotowań do koronacji cudownego obrazu w Czortkowie oraz międzynarodowa akcja charytatywna „Uratuj życie dziecku”.

Na koncercie charytatywnym, z którego dochód przeznaczony był na sfinansowanie operacji przeszczepu szpiku kostnego Mikołaja Czupruna, orkiestra wykonywała specjalnie przygotowane utwory. Były to między innymi Polonezy, Muzurki, Kujawiaki, słynna klarnetowa „Polka dziadek” oraz kilka wiązanek pieśni polskich takich jak „Pod Wawelem” czy „Od Tatr do Bałtyku”. Publiczność a szczególnie jej starsza część, pamiętająca jeszcze Polskę sprzed czasów wcielenia jej do ZSRR, w trakcie trwania utworów śpiewała na głos teksty niektórych polskich pieśni.

Orkiestrze z Osiecznej towarzyszył o. Roman Schulz dominikanin, który był nie tylko duszpasterzem w czasie podróży, ale również doskonałym klarnecistą, grającym trudne partie pierwszego klarnetu!

Zanim muzycy dotarli do Czortkowa, dzień wcześniej przebywali we Lwowie. Podczas zwiedzania byli na Cmentarzu Orląt Lwowskich, który w czasach ZSRR popadł w zupełną ruinę, a obecnie wygląda równie pięknie jak przed wojną. Odwiedziny tej nekropolii zostało utrwalone na pamiątkowej fotografii. Tuż obok znajduje się drugi cmentarz – Łyczakowski, na którym spoczywają zasłużeni Polacy min. Maria Konopnicka, Stefan Banach – wybitny matematyk, Artur Grottger – polski artysta XIX wieku, Gabriela Zapolska i wielu innych.

Orkiestra zwiedziła stare miasto i najsłynniejszą perłę renesansu – czarną kamienicę, katedrę ormiańską, katedrę łacinską, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, które górują nad miastem oraz bizantyjską cerkiew z XVI-XVII w. Na koniec wędrówki po mieście orkiestra dotarła pod przepiękny pomnik Adama Mickiewicza.

W roku 2005 w dniu św. Floriana Orkiestra z Osiecznej, obok dwóch tysięcy pocztów sztandarowych oraz 100 tysięcy strażaków wzięła udział w V Ogólnopolskiej pielgrzymce strażaków na Jasną Górę. Orkiestra Dęta OSP w Osiecznej wraz z mażoretkami jako jedyna orkiestra z regionu leszczyńskiego wzięła udział w tym spotkaniu modlitewnym. Mszę św. o godz. 11.00 w intencji pożarnictwa na Błoniach Jasnogórskich odprawił abp Sławoj Leszek Głódź. Eucharystię koncelebrowało 115 kapelanów pożarnictwa w obecności najwyższych władz państwowych. Po południu odbył się koncert połączonych orkiestr dętych z całej Polski w programie zostały wykonane utwory patriotyczne, narodowe oraz okolicznościowe.

W dniach między 2 a 4 września 2005 roku Orkiestra Dęta OSP w Osiecznej wzięła udział w 5 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Bad Schwartau w Niemczech. Zaproszenie dla orkiestry na ręce kapelmistrza, skierował komitet organizacyjny, który obok jedynego zespołu z Polski zaprosił również orkiestry z Niemiec i Dani. Publiczność festiwalowa z wielką radością słuchała występów czterdziestoosobowego zespołu z Polski. Podziwiała również świetnie tańczące mażoretki, które prezentowały się bardzo efektownie. Ciężka praca i treningi, nad przebiegiem których czuwał trener grupy Jakub Majorek, dały zamierzony efekt. Mażoretki były podziwiane za świetne układy taneczne, za precyzję wykonawczą oraz za doskonałą prezentację. Orkiestra wspólnie z mażoretkami dała w sumie sześć koncertów, z których prawie każdy kończył się bisami. Podczas wyjazdu muzycy zwiedzali także historyczną Lubekę, port morski w Trawemünde oraz Berlin skąd przywieźli pamiątkowe zdjęcie na tle bramy brandenburskiej. Berlin Brama Brandenburska

Osiemnastego maja 2006 w dniu urodzin Papieża Polaka, osiecka orkiestra została zaproszona przez Zarząd Główny OSP RP do wzięcia udziału w ogólnopolskim koncercie „Strażacy Ojcu Świętemu w Hołdzie”. Na placu im. Jana Pawła II w Wadowicach została odprawiona uroczysta Msza św. której przewodniczył osobisty sekretarz papieża, arcybiskup metropolita krakowski Stanisław Dziwisz. Przed i po nabożeństwie strażackie orkiestry z całej Polski dały wspólny koncert. Wystąpiło łącznie 96 orkiestr, które zagrały 15 utworów. Orkiestra wspólnie z mażoretkami z Osiecznej była jedyną z Wielkopolski na tej uroczystości.

Bardzo dużym sukcesem Orkiestry dętej oraz mażoretek zakończył się pobyt na 55 Międzynarodowych Dniach Muzyki w Rastede w Niemczech w dnich od 1 do 5 lipca 2010r. Rastede, NiemcyWśród 120 orkiestr z Europy i Afryki w otoczeniu 4300 uczestników festiwalu, piętnastu muzyków z osieckiej orkiestry oraz dwie, piętnasto osobowe grupy mażoretek z Kąkolewa i Osiecznej zostało zdobywcami dwóch brązowych medali. Międzynarodowe Jury oceniło wysoko umiejętności członków orkiestry oraz mażoretek w kategorii koncert oraz kategorii show. Nad stroną organizacyjną i muzyczną czuwał kapelmistrz Dominik Schulz. Mażoretki które w Niemczech dały z siebie wszystko i zaprezentowały się naprawdę wspaniale zostały przygotowane przez Jagodę Łuczak. Poza muzyczno-taneczną rywalizacją znalazł się czas na zawieranie nowych interesujących znajomości oraz zwiedzanie wybrzeża Morza Północnego. Udział w międzynarodowym festiwalu zaowocował zaproszeniami orkiestry na inne międzynarodowe festiwale, min. w roku 2012 i 2013 do Szanghaju w Chinach na „Shanghai Tourism Festival”.

Orkiestra Dęta OSP Osieczna wraz z mażoretkami uczestniczyła 28 maja w IV Ogólnopolskim Spotkaniu Chórów i Orkiestr w Licheniu. Zlot organizował Zarząd Główny PZChiO i Zarząd Główny ZOSP RP. Na miejscu spotkało się 180 grup muzycznychOrkiestra w Licheniu w sumie 5200 wykonawców. Wszyscy wspólnie zagrali w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Gminę Osieczna reprezentowało 50 osób – członkowie orkiestry i dwie grupy mażoretek – z Osiecznej i Kąkolewa. Głównym celem spotkania było oddanie hołdu Janowi Pawłowi II w 91. rocznicę jego narodzin przez amatorski ruch muzyczny, którego Karol Wojtyła – późniejszy Papież – był wielkim orędownikiem i miłośnikiem. Orkiestra w ostatnich latach brała udział w następujących festiwalach i przeglądach muzycznych: Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych, Przegląd Orkiestr Dętych Południowo – Zachodniej Wielkopolski, Międzynarodowe Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie, Festiwal Orkiestr Dętych w Krobi, Wrzesiński Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Orkiestr Dętych w Swarzędzu, Jesienne spotkania Orkiestr Dętych w Śmiglu. Każdego roku orkiestra daje około 50 koncertów na terenie gminy jak i całego województwa wielkopolskiego z programem patriotycznym, kościelnym, rozrywkowym oraz okolicznościowym.

W chwili obecnej orkiestra liczy trzydziestu czterech muzyków. Lista najdłużej grających w zespole na dzień 1stycznia 2016 roku: Tadeusz Wojtaszek, Feliks Ratajczak, Karol Urbaniak, Zbigniew Schulz, Zdzisław Heliński, Janusz Szymański, Dominik Schulz, Andrzej Naskręt, Andrzej Urbaniak, Ryszard Sibiński, Bernard Schwendke, Martyna Czyżak, Alan Krośniewski, Patrycja Helińska, Michał Sobański, Łukasz Zieliński, Filip Pietek, Mateusz Szymański, Bernadetta Nowak, Katarzyna Gimzińska, Karol Szymański, Bogusław Urban, Jakub Żyto, Magdalena Żyto, Jason Kraszewski, Klaudiusz Jarczewski, Marek Walenczewski oraz młodsi.

Dużo miejsca w historii orkiestry zajmują mażoretki, o których więcej w osobnym rozdziale. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że założycielem pierwszej grupy mażoretek był Jan Schulz które przygotował je do pierwszego koncertu w 1997r. z okazji Dni Osiecznej. Dalsze prowadzenie grupy tanecznej przejął Jakub Majorek, a od listopada 2006 roku instruktorem grup mażoretek z Osiecznej i Kąkolewa jest Jagoda Łuczak.

W roku 2012 Orkiestra w Osiecznej obchodziła swój jubileusz 80- lecia. Z tej okazji został zorganizowany uroczysty koncert podczas Dni Osiecznej na który zostały zaproszone zaprzyjaźnione orkiestry dęte z Krzywinia, Kościana oraz Przemętu. Wszystkie orkiestry wspólnie wykonały dwa utwory a następnie każda prezentowała się w swoim repertuarze na osieckim ryku. Członkowie orkiestry w Osiecznej otrzymali okolicznościowe fotografie z życzeniami i podziękowaniami z okazji jubileuszu.

W dniach 19 do 22 września 2013r. młodzi artyści z Osiecznej koncertowali w zaprzyjaźnionej holenderskiej gminie Zoeterwoude. Mieli oni okazję zobaczyć giełdę kwiatów ciętych Naaldwijk – jedną z największych w Europie, podziwiać urokliwe Leiden, płynąc łódką po kanale i pokazać swoje talenty podczas uroczystości o nazwie „Trasa artystów”. DSCN7288 HolandiaOkazję do występu mieli wszyscy, i Orkiestra Dęta pod batutą Dominika Schulza, i mażoretki przygotowane przez Jagodę Łuczak, i Zespół Impresja pod kierunkiem Magdaleny Nowackiej, którego występ został uwieńczony spontanicznym bisem. Po wielogodzinnym zwiedzaniu i występach przyszedł czas na powrót do domu, jednak nawet w autobusie nie było mowy o nudzie czy zmęczeniu, bowiem trasę umilały dźwięki gitary i donośny śpiew młodzieży. Wszyscy bezpieczne wrócili do Osiecznej.

Orkiestra przez cały rok zaprasza młodzież szkolą oraz gimnazjalną do nauki gry na instrumentach dętych. Dla rozpoczynających przygodę z muzyką prowadzone są zajęcia w sekcji młodzieżową orkiestry dętej oraz dziecięcej.

Skip to content